صندلی در سراسر جهان

در استاندارد ملی ایران به شماره ۸۹۲؛ ویژگی های پارچه های رومبلی در تمام موارد دقیقا مورد توجه قرار داده شده است. با ذکر قسمتی از آنها ملاحظه خواهید کردکه چنان چه در کلیه موارد استاندارد شده از سوی موسسه استاندارد در موقع خرید از فروشنده اصرار در رعایت حتمی آن داشته باشید، می توانید منافع خود را حفظ کنید. در این استاندارد کیفیت و خصوصیات برای موارد زیر در پارچه های رومبلی مختلف طی کدهای مشخصی تعیین گردیده(OD2 مبلمان خانگی کم مصرف- LD3 مبلمان خانگی سبک- GD4 مبلمان خانگی عمومی-SD5 مبلمان خانگی پر مصرف با مصارف عمومی- SC4 مبلمان پر مصرف)

همچنین این موسسه برای تمام پارچه ها طی تعیین جداولی رعایت انتخاب پارچه های مختلف با کیفیت و مقاومت های لازم زیر را تعیین کرده که در همه آنها مصرف پارچه باید مورد توجه قرارگیرد.

۱-ثبات رنگ پارچه در برابر خشک شویی و مالش و اصطکاک و تاثیر آب روی آن و تغییر ابعاد آن.

۲-مقاومت لغزش نخهای تار و پود پارچه و روش بخیه دوخت زدن به آن ها.

۳-مقاومت سایشی تا حد پارگی و تغییرات ظاهری پارچه.

۴-اندازه گیری میزان از دست دادن پرز پارچه رومبلی پرزدار در اثر خشک شوئی و غیره

۵-تعیین ثبات رنگ پارچه ها در اثر نور طبیعی و نور مصنوعی و در برابر شست و شوی خانگی

۶-مقاومت به پارگی پارچه

۷-میزان چرک پذیری قابل رویت پارچه رو مبلی

۸-در این استاندارد حتی تعیین شده که برای آماده کردن پارچه رویه کوبی مبل، فاصله دوخت از لبه پارچه باید ۰/۵+۱۲ میلی متر باشد و از سوزن خیاطی با شماره متر یک ۱۱۰ از نوع Light ball استفاده شود و نخ دوخت از جنس پلی استر یا پنبه با نمره ۷۴ تکس (با برچسب نمره ۳۹) باشد و تراکم بخیه دوخت را ۰/۱+۳/۲ در هر سانتی متر تعیین کرده است.

۹-طبق این استاندارد آزمونهای مختلف برای تعیین میزان خاب یا پرز پارچه نیز انجام می شود و مقاومت سایش و از بین رقتن و پرز را بوسیله یک دیسک فلزی (مانند حالت نشستن و استفاده کردن از مبل) تا ۵۰۰ بار دور سایش آزمایش می کنند و اگر در طول آزمایش و دفعات سایش پارچه پرز دهد بر حسب تحمل تعداد سایش، به درجات A و B و C و D پارچه درجه بندی می شود. برای دوام بیشتر در مبلمان اطاق نشیمن از پارچه های دورو بافت که خیلی ریز بافته شده باشد استفاده می شود.

۳-۱-۵ چرم: در ساخت مبلمان و دکوراسیون برحسب طرح های متنوع که کارخانه های سازنده ارائه می نمایند گاهی در قسمت هایی از روکش مبلمان مسکونی و اداری و یا در تمام مبل ترجیح می دهند از لایه های چرمی استفاده نمایند که لازم است بنابر سلیقه و نیاز و توان خرید خود چرم مناسب را مطالعه نمایید.

انواع چرم را به شرح زیر بشناسید:

۱-چرم طبیعی: از پوست گاو،گوساله، اسب، بز و غیره از طریق دباغی کردن به دست می آید. اکثر چرم طبیعی مورد استفاده در رویه مبلمان از نوع چرم گاوی است که به ابعاد ۳×۲ متر توسط کارخانه های مربوط تهیه و به بازار عرضه می شود و در مواردی که به چرم با مقاومت بیشتر و ضخمیم تر نیاز دارند از چرم تهیه شده از پوست گاومیش استفاده می کنند. چرم معمولا به دو دسته چرم مرغوب برای استفاده در رویه اصلی مبل و چرم دسته دوم نامرغوب برای زیر کار که در معرض دید نمی باشد تقسیم می شود.در کل چرم را درصد درجه ۱و ۲و ۳ تهیه می کنند و شما موقع خرید مبلمان با رویه چرم طبیعی باید دقت کنید رویه مبل در تمام قسمت ها بدون سوراخ، خراش و تغییر رنگ باشد.

معمولا چرم درجه یک و عالی را برای پوشش مبل های گرانقیمت و لوکس استفاده می کنند. این چرمها را بعد از آماده شدن بوسیله لایه ای از رنگ با تنوع مختلف می پوشانند که باعث شفافیت و الوان شدن چرم می شوند و این رنگ باید ضمانت ثبات رنگ نیز داشته باشد. نوعی از چرم مرغوب بنام تیماج نیز در رویه کوبی مبل استفاده می شود که از پوست بز تهیه می کنند و نوع عالیتر آن از نوع پوست بز آفریقایی می باشد که برای مبلهای خیلی ارزشمند از آن استفاده می شود.

 

Similar Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *