آستریهای زیر رنگ صندلی ها

رنگهایی که در مبلها و دکوراسیون و صندلی تالار و صندلی رستوران و صندلی فست فود و صندلی کافه خصوصا آنهایی که نقش و نگار زیر رنگ و الیاف قشنگ چوب را نشان می دهد اکثرا رنگ طبیعی خود را ندارند و فقط چوبهای خیلی خوشرنگ مانند چوب گردو،ملچ،گلابی،پلی ساندر و راش بطور طبیعی با رنگ های شفاف مانند پلی استر و نیتروسلولز و غیره پوشش داده می شوند.

اکثر چوبهای مورد مصرف مبلمان صندلی تالار و صندلی رستوران و صندلی فست فود و صندلی کافه  برای خوشرنگ نشان داده شدن مشتری با آستری به رنگ دلخواه در آورده شده و سپس با رنگ شفاف پوشش داده می شوند. اشیاء و چوبهایی که در معرض باد و باران و یا آب قرار می گیرند مانند در و پنجره،مبلمان آشپزخانه و بیمارستانها که مرتبا شسته می شوند در صورت نیاز به حفظ زیبایی الیاف باید طوری آستری و رنگ شوند که آب در آنها نفوذ نکند و در اثر شستشو مقاومت خود را از دست ندهند و خراب نشوند. این نوع اشیاء باید با سه پوشش(۱-آستری اولیه-۲-آستری ثانویه-۳-رنگ اصلی شفاف)رنگ شده باشند.

آستریهای اولیه به دو دسته آستریهای سرب دار،آستریهای بدون سرب،آستریهای بر پایه امولسیون و آستریهای بر پایه آلومینیوم تقسیم بندی می شوند.

آستریهای اولیه سرب دار به علت خاصیت مسموم کنندگی سرب نباید مخصوصا در مبلمان و دکوراسیون اطاق کودک مصرف شود و کارخانه سازنده مبلمان و دکوراسیون حتی المقدور بایستی از بکار بردن این آستری در قسمتهای سطح بیرونی قابل لمس مبلمان و دکوراسیون خودداری کند.چون این نوع آستری از ترکیب ۹قسمت سرب سفید و ۱قسمت سرب قرمز تهیه می شود که سمی است.

آستریهای اولیه بدون سرب: که از رنگدانه های پوشش دهنده رنگی کربنات کلسیم CaCo۳ و باریتها BaSo۴ تهیه می شوند،به طور گسترده در سازه های چوبی مورد استفاده قرار می گیرند.

آستریهای ثانویه: دارای خصوصیاتی هستند که هم آستری اولیه را خوب می پوشانند و هم زمینه را برای پذیرش رنگ نهایی شفاف اصلی رویه آماده می کند و باعث افزایش استحکام رنگ می شوند.

Similar Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *