امراض چوب

آشنایی با گونه های مختلف چوب

خوشبختانه چوب که ماده اولیه تولیدات مختلف صنایع چوب منجمله مبلمان و دکوراسیون است از جنگل که منبعی تجدید شونده است تامین می شود. آگاهی از خصوصیات چوب و استفاده صحیح علمی و مطلوب از آن می تواند مارا تداوم وافزایش تولید و حفظ و گسترش منابع جنگلی برای نسل ها آینده به موفقیت برساند. به ویژه چوب های موجود در جنگل های ما که از جمله چوبهای پهن برگ معروف در دنیا هستند، دارای تنوع و نقش نگاری بسیار زیبا هستند که ارزش آن برای تبدیل به تولیدات خصوصا مبل و دکوراسیون در جهان زبان زد است. به همین دلیل قبل از اینکه چوب های کشورمان را خوب بشناسیم و به استقاده های صنعتی آنها پی ببریم. کشورهای خارجی خصوصا کشورهای اروپایی چوب های ارزشمند مانند گردو، بلوط، را به قیمت ارزان از دولت و مردم ما خریده و از مملکت خارج می کردند. از طرفی هنوز کارخانه های کوچک و بزرگ تولید مبلمان و فراورده های چوبی، بدون توجه به کیفیت و دوام تولیدات و مسئله بهره وری بهتر و بیشتر از مواد چوبی به شکلی بی قاعده اقدام به استفاده از چوب های زیبا  و مقاوم جنگل ها می کنند(مانند بی توجهی به رطوبت چوب) که این مصرف و بهره برداری بی رویه در طول سالیان گذشته، باعث نابودی بخشی عظیمی از جنگلهای ما شده ولی با وجود این به علت ماهیت خاص و زایندگی جنگل و درخت از یکسو و لزوم برداشت و خروج چوب های کهن سال از جنگل، در حال حاضر سالیانه حدود ۱/۲ میلیون متر مکعب چوب از این جنگل ها قطع می شود. سال گذشته میزان مصرف چوب کشورمان که شامل واردات و قطع چوب با برداشتهای قاچاق چوب و قطع درختان باغی به حدود ۹ میلیون متر مکعب رسید. واین در حالی است که بقیه چوب های مورد نیاز کشورمان از خارج کشور به صورت های: تنه های بریده شده درخت (گرده بینه بدون پوست)، تخته الوار، صفحات مرکب چوبی مانند M.D.F و نئوپان و فیبر و تخته لایه  تامین می شود. پس شما هموطن عزیز می بایست با خرید و انتخاب آگاهانه خود تولیدکنندگان مبلمان کشور را به سرمایه گذاری هر چه بیشتر با بهره گیری از علوم و فنون روز صنایع چوب، تولید مبلمان و دکوراسیون تشویق فرمایید.

البته خرید مواد اولیه تولید مبلمان مانند چوب از خارج کشور عیب محسوب نمی شود مشروط به اینکه با مواد وارداتی برخورد صحیح بکنیم و با کمترین پرت در مصرف چوب به تولید محصولات زیبا، با استحکام و با قیمت تمام شده کمتر به مواد چوبی ارزش افزوده بالایی بیافزاییم. و تحقق این امر در گرو آگاهی شما مصرف کننده عزیز و تعهد تولیدکنندگان به تولید محصولاتی قابل عرضه به شما مصرف کننده آگاه خواهد بود.

به هر صورت، چوبها را برحسب گونه های مختلف که دارند ابتدا در دو دسته کاملا متمایز از یکدیگر تقسیم می کنند:

۱٫چوب های پهن برگ

۲٫چوب های سوزنی برگ

از نظر اینکه چوب های پهن برگ نسبت به چوب های سوزنی برگ دارای سختی و وزن مخصوص بیشتری هستند، اصطلاحا به آنها (( سخت چوب )) گفته می شود و در مقابل به سوزنی برگان عنوان (( نرم چوب )) اطلاق می شود. زیرا وزن مخصوص  و سختی کمتری نسبت به پهن برگان دارند و از طرفی رنگ چوب پهن برگان متنوع است و انواع رنگ های زیبا در آنها بوجود می آید. ولی رنگ چوبهای سوزنی برگ روشن و اغلب سفید مایل به کرم یا صورتی است. بر همین اساس چوب های با ارزش برای تولید مبلمان، چوبهای پهن برگ هستند و بر مبنای تعاریف استاندارد کمتر از چوب سوزنی برگان برای تولید مبل استفاده می شود، مگر در موارد خاص مانند وسایل چوبی مورد مصرف در فضای باز که در معرض باد و باران و نور آفتاب مستقیم قرار می گیرند، مانند مبلمان مورد مصرف در پارک ها و یا بعضی گونه ها بسیار مرغوب سوزنی برگان.

چوب سوزنی برگان به علت آوند های بلند و سختی متفاوت در چوب بهاره و تابستانه در موقع رنگ کاری با پرداخت و سنباده کاری، نوساناتی در سطح الیاف پیدا می کند که باعث می شود الیاف چوب راحت از سطح چوب جدا شوند و این مسئله ایجاب می کند که در صورت استفاده از آن ها در ساخت مبل، رنگ پوششی سطوح مبل با ضخامت بیشتری اعمال شود، چرا که خطر فرو رفتن تراشه های چوبی در اثر دست کشیدن روی سطوح سنباده زده شده به دست مصرف کنندگان مبل ساخته شده از چوبهای سوزنی برگی وجود          خواهد داشت.

در هر حال به سبب مقاومت کم از این چوب نسبت به ضربه و فشار موازی با الیاف به طور کلی برای ساخت مبلمان مسکونی و اداری تائید نمی شود و لازم است برای استفاده در اطاق و سالن پذیرایی و نهایتا مصارف مسکونی و اداری خود، مبلمان ساخته شده از چوب های پهن برگان را انتخاب کنید

Similar Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *