روکشهای مصنوعی

روکش ورقه ای تحت فشار بالا، متشکل است از اوراق کاغذ کرافت در لایه های میانی و تحتانی که با نوعی رزین فنولیک مخصوص آغشته شده و لایه سطحی از جنس کاغذ تزئینی چاپ شده (طرح دار) یا ساده که عمدتا با رزیتهای آمینو پلاستیک نظیر ملامین فرمالدئید آغشته شده و تحت فشار تقریبی ۹۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و دمای ۱۵۰ درجه سلسیون در پرس هیدرولیکی چند دهانه ساخته می شوند.

این روکش ها بر اساس نوع مصرف در ابعاد متنوع و به ضخامت های ۰/۷ تا ۱/۵ میلی متر و در بعضی موارد بیش از ۵ میلی متر ساخته می شوند. این نوع روکش های ورقه ای تحت فشار بالا، فاقد هرگونه مواد افزودنی نظیر کند سوز کننده ها بود و به یچوبه قابلیت خمش پذیری (نرم پذیری) ندارند و بسیار ترد و شکننده می باشند.

این نوع روکشها ورقه ای با استفاده از چسب های اوره فرمالدهید. پلی وینیل استات و یا چسبهای تماسی روی اوراق فشرده چوبی (تخته خرده چوب، تخته فیبر، تخته لایه و غیره) پرس می شوند.

ورقه ای تحت فشار بالا، نوع فرم پذیر(Postformable HPL)

این نوع روکشها ورقه ای تحت فشار بالا دارای تعداد لایه های کاغذ کرافت کمتری نسبت به روکش نوع استاندارد می باشند. در این نوع روکشها، لایه سطحی(کاغذ تزیینی) با نوعی رزین ملامین فرمالدوید مخصوص و کاغذ کرافت لایه های میانی و تحتانی با نوعی رزین فنولیک نرم شده، آغشته سازی می شوند. این نوع روکشهای ورقه ای با استفاده از نوعی لاک پوششی مخصوص که مقاومت بالایی به حرارت دارد تا دمای ۲۴۰ درجه سلسیوس مقاوم می شوند. این نوع روکشها قابلیت خمش پذیری(فرم پذیری) داشتهو بذای ساخت صفحات رویه کابینت، صفحات رویه میزکار، سایر صفحات فرم دار(نظیر لب گرد) و برای روکش کردن سایر اوراق فشرده چوبی ابزار خورده کاربرد دارند. این نوع روکشها در دمای ۱۶۰ تا ۲۲۰ درجه ساسیوس فرم پذیر میشوند.

مهم ترین خصوصیت این نوع روکشها فرم پذیری در دو حالت محدب و مقعر می باشد. این نوع روکش ورقه ای با استفاده از چسب های اوره فرمالدئید، پلی وینیل استات، چسب تمامی و یا گرمانرم(اتیل وینیل استات) روی اوراق چوبی (تخته خرده چوب، تخته فیبر] تخته لایه و غیره)پرس می شوند.

این روکش ها بر اساس نوع مصرف در ابعاد متنوع اغلب به ضخامت های ۷/۰ تا ۰/۱ میلیمتر ساخته می شوند.

ملامینه(Melamine)

ورقه ای متشکل از لایه کاغذ تزیینی ساده یا طرحدار، با رنگ و پرداختهای متنوع که با رزین ملامین فرمالدهید آغشته سازی و سپس خشک شده است. این روکش ها بر اساس نوع مصرف در ابعاد متنوع و به ضخامت های ۲۵/۰ تا ۳۵/۰ میلیمتر ساخته می شوند. در حدود ۵۰ درصد ضخامت این نوع را زرین تشکیل می دهد.

این نوع روکش بدون استفاده از چسب و سایر رزینتها، توسط پرسهای مسطح حرارتی تحت فشار بالا روی سطوح اوراق فشرده چوبی پرس می شوند. این نوع روکش ها به صورت ورقه ای روی پالت بندی می شوند.

Similar Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *