Gray

چوبهای مناسب ساخت مبلمان

با وجود اینکه تنوع گونه های چوب زیاد است و شاید حدود ۲۵۳ گونه پهن برگ و حدود ۱۰۰۰گونه سوزنی برگ در دنیا وجود دارند. اما تنها محدودی از آنها قابلیت مصرف برای ساخت مبلمان و دکوراسیون را دارند که به ترتیب اولویت به شرح زیر معرفی می شوند:

الف-چوب های پهن برگ ایرانی

۱-چوب گردو: به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره و دارای نقوش زیبا و نسبتا بادوام است.چوبی نیمه سنگین و نیمه سخت است که مقاومت خوبی در مقابل فشار، خمش و کشش دارد و وزن مخصوص آن ۰/۶۴ تا ۳۰/۶۸ g/cm است.(این روز ها با توجه به کمیابی این چوب معمولا از روکش آن بر روی نئوپان با MDF استفاده می کنند.)

۲-چوب ملچ: به رنگ کرم روشن تا کرم مایل به قهوه ای و دارای نقوش زیبا و نسبتا بادوام است. در برابر ضربه و خمش مقاومت خوبی دارد. چوبی نیمه سنگین و نیمه سخت با وزن مخصوص ۰/۶۴ تا ۰/۶۸ سانتیمترgr/cm3 است. این روز ها با توجه به کم یابی این چوب معمولا از روکش آن بر روی نئوپان یا MDF استفاده می کنند.

۳-چوب راش: به رنگ صورتی مایل به قهوه ای روشن و دارای نقوش زیبا ( در برش مماسی) است. این چوب ریز بافت و نیمه سخت و نیمه سنگین با وزن مخصوص ۰/۶۳ تا ۳۰/۶۶ gr/cm است و خیلی خوب خم می شود و در برابر ضربه مقاومت خوبی دارد. در حال حاضر رایج ترین و مرغوب ترین چوب خام داخلی،چوب راش است که برای تولید مبلمان بسیار مطلوبیت دارد.

۴-چوب افرا: به رنگ سفید تا سفید مایل به کرم و زیر بافت و دارای درخشش صدفی خاص است.این چوب نیمه سبک تا نیمه سنگین و نسبتا بادوام است.در برابر ضربه و خمش مقاومت خوبی دارد.وزن مخصوص آن ۰/۶۲ تا ۳۰/۶۶ gr/cm است.در حال حاضر استفاده از این چوب در بازار رواج دارد.

۵-چوب بلوط: به و در مقابل تغییرات درجه حرارت و رطوبت مقاومت خوبی دارد.این چوب نیمه سنگین تا سنگین و نیمه سخت است و مقاومت زیادی در مقابل سایش دارد و وزن مخصوص آن ۳ gr/cm ۰/۷۵ می باشد.این روزها با توجه به کم یابی این چوب معمولا از روکش آن بر روی نئوپان یا MDF استفاده می کنند.

۶-چوب توسکا: به رنگ کرم تا صورتی مایل به قرمز که پس از خشک شدن به مرور زمان به رنگ نارنجی متمایل می شود.چوبی ریز بافت،نیمه سخت و سبک و در مقابل ضربه و فشار نسبتا مقاوم است،وزن مخصوص آن ۰/۴۹ تا ۳۰/۵۳ gr/cm می باشد.استفاده از این چوب در بازار رواج کمی دارد.

۷-چوب چنار: به رنگ سفید روشن تا قرمز مایل به قهوه ای،نیمه سخت و نیمه سنگین و بادوام است که در مقابل ضربه و فشار و خمش مقاومت خوبی دارد.وزن مخصوص آن ۰/۶۴ تا ۳۰/۶۸ gr/cm است.استفاده از این چوب برای تولید مبلمان توصیه نمی شود.

ب: چوبهای پهن خارجی:

۱-چوب آکاژو (ساپلی):چوبی به رنگ قرمز روشن تا قرمز متمایل به قهوه ای،نیمه سخت و نیمه سنگین و دارای رگه های موازی و پهن با وزن مخصوص ۰/۶۲ تا ۳۰/۶۸ gr/cm است.

۲-چوب ساج(تیک):چوبی به رنگ قهوه ای طلایی تا قهوه ای تیره.سنگین و سخت و بادوام است.

۳-چوب اکومه(گابن):چوبی به رنگ صورتی کم رنگ تا پررنگ،نیمه سنگین تا سبک و نیمه سخت،ریز بافت و نرم و کم دوام است.

۴-چوب ماهاگونی:چوبی به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای روشن،دارای درخشش صدفی خاص،نیمه سخت و نیمه سبک است.

۵-چوب آبنوس:چوبی به رنگ سفید تا سیاه،سخت و سنگین،بسیار فشرده است که مقاومت زیاد در مقابل فشار و ضربه دارد.

۶-چوب پالیساندر:چون به رنگ زرد مایل به کرم تا صورتی،نیمه سنگین و نیمه سخت و در برابر ضربه و خمش نسبتا بادوام است.

Similar Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *