کنترل تکنیک ساخت مبلمان

۳-۲-۱- درکنترل تکنیک ساخت ابتدا باید شکل و نحوه ساخت قطعات و اجرای مبلمان و طریقه اتصال آنها به یکدیگر را در مبل و دکوراسیون انتخابی خود به دقت مورد توجه قرار دهید.

مبل های ساخته شده بنا به فرمی که طراحی شده اند علاوه بر وضعیت ظاهری زیبایی، رنگ و رویه مبل و تزئینات و غیره دارای اسکلت بندی و قطعات با اشکال مختلف هستند، ولی عموما در ۹۰ درصد قطعات تشکیل دهنده ساختمان اصلی مبل که به آن کلاف مبل گفته می شوند مشترک هستند.مانند قیدها(چلو،عقب،پهلو) پایه های جلو و عقب، تاج، دسته مبل، گوشواره و غیره که همگی از چوب ساخته می شوند. البته مبل های ترکیبی چوب و فلز نیز وجود دارد که فعلا قسمت فلزی آن مورد نظر این مبحث نیست.

قطعات چوبی تشکیل دهنده مبل بنابر محل قرار گرفتن در ساختمان یک مبل، نیروهای در جهت های مختلف با مقدار متفاوت را باید تحمل کنند. مثلا به پایه مبل نیروی فشاری زیادی برابر وزن یک انسان وارد می شود. در حالیکه به دسته مبل شاید یک بیستم آن نیرو برای تحمل فشار ناشی از تکیه ساعد دست وارد شود. به قید های پهلوی مبل فقط نیروی کشش و گاهی پیچشی ناشی از حرکت دادن مبل وارد شده و این قید نقش اتصال پایه ها را به یکدیگر دارد و به همین ترتیب بقیه اجزای مبل را می توان نام برد.

بنابر این انتخاب چون مناسب برای ساخت هر قطعه خیلی مهم است. بطوریکه قبلا نیز با چوب آشنا شدید چوب حتی اگر از یک درخت هم باشد بنبر اینکه،  از کدام قسمت درخت تهیه شده و با اینکه از چوب چوب بهاره و یا تابستانه آن درخت تهیه شده باشد،با هم از نظر جنس و سختی و مقاومت تقاوت دارند.از طرفی حتی یک قطعه چوب جهت اعمال نیرو به آن و اینکه نیرو به طرف سطح مماس بر الیاف و حلقه های سالیانه درخت وارد شود و یا اینکه عمود بر حلقه سالیانه و یا اینکه چوب مماس بریده شده باشد و یا شعاعی کاملا باهم متفاوت است و سازنده قطعه و طراح قطعه چوبی باید کاملا آگاهانه به این مسئله از نظر علمی برخورد کند تا قطعه بکار بریده شده در مبل مقاومت حداکثر را داشته باشد.

متاسفانه در اکثر کارخانه های ما به این مسئله توجه نمی شود، حتی سازنده های خارجی نیز که بدون توجه به استاندارد مبل را ساخته اند این مسئله را مورد توجه قرار نمی دهند. در حالیکه عدم توجه به این مسئله باعث می شود علاوه بر کاهش استحکام و دوام مبل، انجام عملیات رنگ کاری آن نیز با مشکل مواجعه شود.

الف: اجزای کلاف مبل یکنفره دسته متکایی

۱-قید جلو

۲-قید عقب

۳-قید پهلو (قید بغل سمت راست و سمت چپ)

۴-پایه جلو(سمت راست و سمت چپ)

۵-پایه عقب (سمت راست و سمت چپ)

۶-تاج

۷-دسته مبل (سمت راست و سمت چپ)

۸-قید قاشقی (سمت راست و سمت چپ و عقب)

۹-نبشی

۱۰-گوشواره(سمت راست و سمت چپ)

۱۱-محل اتصال شانه به تاج

چوب را برخلاف سایر مواد(فلزها،پلاستیک،مواد شیمیایی شیشه ای و غیره)

که از نظر مقاومت فیزیکی و مکانیکی، خاصیت، هرسو یکسان یا ایزوتروبیک (Isotropic) دارند. به دلیل ماهیت متقاوت و متغییر خواص آن در جهات مختلف ماده ای هر سو نایکسان نامیده اند.

لذا کاربردی صحیح این مواد نیاز به استفاده از متخصصان تحصیلکرده و آگاه و توانا دارد و ایجاب می کند در موقع خرید بدانید از چه کارخانه ای، با چه سطح تکنیکی و با بهره گیری از چه نیروی متخصص کاری مبلمان و دکوراسیون خودرا خریداری می کنید. خلاصه کلام اینکه بلند آوازه شدن نام های مختلف تجاری تولید کننده مبلمان بر همین مبنا است.

توجه صرف به زیبایی، رنگ، پارچه و مدل رویه کوبی و…. نمی تواند منشای انتخاب کامل و صحیح برای شما باشد. به همین دلیل حتما باید این نکات مهم تحت پوشش استاندارد قرار بگیرد و سازنده موظف به رعایت استاندارد باشد. ولی بالا جبار تا به وجود آمدن یک ترتیب منطقی و استاندارد برای انتخاب مبل به مسائل زیر توجه فرمایید:

۱-در ساخت مبلمان تمام قطعات از یک گونه چوب تهیه شده باشد

۲-همکشیدگی قطعات چوبی نسبت به هم رعایت شده باشد

۳-قطعاتی که به هم متصل شده اند در نمای ظاهری نیز از نظر الیاف با هم جور شده و هماهنگ باشند.

۴-تمام قطعات به هم متصل شده در محل های اتصال کاملا به هم درز شده و خوب به یکدیگر  چسبانده شده باشند تا راه نفوذ هوای مرطوب به داخل چوب مسدود شده باشد.

۵-کلیه قطعات باید به ترتیب بریده شده، سپس رندیده شده، سنباده و رنگ شده باشندوزبری سطح رندیده شده در آنها نباید بیشتر ازیک صدم میلیمتر باشد، تارنگ بخوبی آنهارابپوشاند.

۶-درچسباندن اتصالات باید از چسب مرغوب (مایع سردیا گرم)که طبق دستور کارخانه سازنده چسب عمل آورده شده باشد استفاده شودتادرخلل و فرج دو قطعه چوبی نفوذ کرده ومقاومت مکانیکی لازم راایجاد کرده باشد.

۷-بارها و نیرو های وارده برآن قطعه را داشته باشند و کارخانه سازنده باید دقیقا آن را محاسبه کرده باشد.

۸-در صورتیکه بعضی از قید های مبل یا تاج مبل از چوب چند تکه ساخته شده این نکنه می تواند برای افزایش ضخامت و یا عرض قید باشد. به شرط اینکه کاملا با ماشین کف رند سطح آن ها تا یک صدم میلیمتر رنده و به هم درز و چسبانده شده باشند. نباید چوب های قید برای افزایش طول بصورت چند تکه استفاده شوند.

۹-حتما در قطعات به هم چسبانده شده باید طبق دستور کارخانه سازنده چسب؛ زمان فشار و حرارت مورد نیاز چسبندگی را رعایت کرده باشند، بطوریکه هیچ گاه دو قطعه به هم چسبانده شده نباید در محل درز چسب قابل جدا کردن از یکدیگر باشند.

۱۰-دقت نمایید در محل های که دو یا چند قطعه به هم متصل شده اند نباید زیر رنگ بتونه شده باشد.چون وجود بتونه در آن محل نشانه از بین بردن آثار ناشی از خرابکاری و بدی ساخت می باشد که در آینده منجر به ایراد اساسی در آن محل ها خواهد شد.

۱۱-به زیر مبل و حتی داخل کلافها باید دقت کنید تمام قطعات مانند اتصال نبشی به پایه های مبل و غیره بطور کامل باید رندیده و به هم درز شده باشد و بعد از نصب نباید خالی یا درز بین آن ها دیده شود چون استحکام آن اتصال به مقدار زیادی می کاهد.

۲-۲-۳-دقت اتصالات خیلی مهم است.

اتصالات بکار رفته شده در ساختمان مبل ممکن است به دو صورت باشد.

الف:اتصالات جدانشدنی

اتصالات جدانشدنی اتصالاتی هستند که دو یا چند قطعه چوبی را طوری به هم متصل می کند که قابل جدا شدن بعدی نخواهد بود وشرط استحکام آنها این است که از محل اتصال به هیچگونه دو قطعه رانتوانیم از یکدیگر جداکنیم و خوب به هم متصل و چسبانده شده باشد مانند اتصال کم و زبانه،نیم ونیم ،دوبل و غیره .این نوع اتصال باتکنیک خاص خود نیاز دارد ومتخصصان مربوطه باید برای هر قطعه بنا بر نیروهای وارده ،اتصال لازم راطراحی کنند و آن اتصال بر مبنای استانداردهای مربوطه ساخته شود.

ب:اتصالات جداشدنی

انواع یراق آلات نیز(پیچ و مهره ،نبشی و لولاو غیره)در اتصالات جداشدنی که برای راحتی عمل بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد کاربرد دارند.ساخت هرکدام ازاین اتصالها از نظر مواد ،ابعاد، فرم و تکنیک ساخت دارای استانداردی است که باید از طرف کارخانه های سازنده رعایت شود.در غیر اینصورت مبلمان ساخته شده درموقع استفاده استحکام لازم رانداشته و خیلی زود خراب می شوند.لذا در موقع خرید مبلمان خیلی باید دقت کنید که یراق آلات و اتصالات جداشدنی حتی پیچ و مهره را کارخانه طبق استاندارد وو از چه کشوری با چه تکنیکی خریداری و نصب کرده است.

مسئله رعایت اصول صحیح نصب یراق آلات و اتصالات جدا شدنی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.مثلا اگر کارخانه سازنده در قسمتی از مبلمان شما صفحات MDF مصرف کرده باشد و دو قطعه را با یراق مخصوص به هم متصل کرده ولی از پیچ مخصوص MDF در آن اتصال استفاده نکرده باشد،در کوتاهترین زمان پیچها در محل سوراخ جا باز کرده و رها می‌شوند و اتصال از یکدیگر جدا می‌شود.متاسفانه بعضی کارخانه های سازنده داخلی و خارجی به علت گران بودن پیچهای مخصوص MDF از پیچ معمولی چوب استفاده می‌کنند و استحکام مبل ساخته شده را به مقدار زیادی کاهش می‌دهند.

لذا نصب یراق آلات جدا شدنی نیز استاندارد های بین المللی ساخت و نصب مخصوص بخود را دارد که کارخانه سازنده مبلمان و دکوراسیون بنابر طرح و موادی که در ساخت استفاده کرد،باید بکار ببرد.این مسئله را حتما در موقع خرید از سازنده مبلمان مطالبه کنید.

دقت کنید یراق آلات مصرف شده چه بسا خیلی زیبا و دقیق نیز بکار برده شده باشند ولی حتما جنس مواد بکار برده شده و تکنیک ساخت آن یراق هم خیلی مهم است.مثال واضح آن مقایسه دو جنس ارزان قیمت کشور چین و جنس گران قیمت کشور آلمان است.لذا کنجکاوی و دقت شما باعث تشویق سازنده های مبل در کاربرد مواد بهتر خواهد شد تا مبل ما قابل رقابت در بازار تجارت جهانی شود.

Similar Posts

25 Comments

 1. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I’m hoping you write again very soon!

 2. Howdy very cool web site!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your site and take the feeds also?I’m satisfied to seek out numerous useful info right here in the put up, we’d like work out more techniques on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 3. Thank you for the auspicious writeup. It in reality was once a amusement account it. Glance complicated to far brought agreeable from you! However, how could we keep up a correspondence?

 4. It’s really a cool and helpful piece of information. I am glad that you shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 5. I simply couldn’t go away your web site before suggesting that I actually loved the standard info an individual provide on your guests? Is going to be back often to check out new posts

 6. We are a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with useful information to paintings on. You’ve done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

 7. I used to be recommended this blog by way of my cousin. I am not positive whether or not this put up is written by means of him as nobody else realize such precise approximately my trouble. You’re wonderful! Thanks!

 8. I have been surfing on-line more than three hours today, but I never found any interesting article like yours. It’s lovely price enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you probably did, the net will be much more useful than ever before.

 9. I feel this is one of the most important information for me. And i am glad studying your article. However wanna statement on few common issues, The site taste is perfect, the articles is truly great : D. Excellent task, cheers

 10. Hello very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally?I am glad to seek out so many helpful info right here within the submit, we need work out extra strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 11. Excellent items from you, man. I’ve take note your stuff prior to and you are just too excellent. I really like what you’ve obtained right here, certainly like what you’re stating and the way in which you assert it. You are making it entertaining and you still take care of to keep it wise. I cant wait to learn far more from you. This is really a terrific website.

 12. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be at the web the easiest thing to remember of. I say to you, I definitely get irked at the same time as folks think about concerns that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the highest as neatly as outlined out the entire thing with no need side-effects , other folks can take a signal. Will likely be again to get more. Thanks

 13. Thanks , I have recently been searching for information approximately this subject for a long time and yours is the best I have came upon so far. But, what concerning the conclusion? Are you certain concerning the supply?|What i don’t realize is actually how you’re no longer really much more neatly-preferred than you may be now. You’re so intelligent.

 14. Helpful info. Lucky me I found your website by chance, and I’m stunned why this accident didn’t took place in advance! I bookmarked it.

 15. Woah this blog is fantastic i love studying your articles. Keep up the good work! You recognize, lots of individuals are hunting around for this info, you could aid them greatly.

 16. Nice blog here! Additionally your web site loads up very fast! What web host are you the use of? Can I get your affiliate link on your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 17. It’s actually a cool and useful piece of info. I’m glad that you simply shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 18. It’s actually a great and helpful piece of information. I’m satisfied that you simply shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 19. hello there and thanks on your information ? I’ve certainly picked up anything new from proper here. I did however experience a few technical issues the use of this site, since I experienced to reload the web site lots of occasions prior to I may just get it to load correctly. I were thinking about in case your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading cases occasions will very frequently have an effect on your placement in google and can injury your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you replace this again very soon..

 20. You realize thus significantly in relation to this matter, made me individually believe it from a lot of various angles. Its like men and women are not fascinated until it is one thing to do with Lady gaga! Your personal stuffs excellent. At all times care for it up!

 21. Just want to say your article is as amazing. The clearness to your put up is just cool and i could assume you’re knowledgeable on this subject. Fine together with your permission allow me to grab your feed to keep updated with imminent post. Thank you a million and please carry on the rewarding work.

 22. Hello there, You’ve done an incredible job. I’ll definitely digg it and for my part recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this website.

 23. Thanks for every other great article. The place else may anyone get that kind of info in such a perfect manner of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am at the search for such info.

 24. This is really interesting, You are an excessively skilled blogger. I’ve joined your rss feed and stay up for looking for extra of your great post. Additionally, I have shared your website in my social networks

 25. Hi my family member! I wish to say that this article is amazing, nice written and include approximately all vital infos. I would like to look more posts like this .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *